top of page

Dieta a Twoja cera II

Hej, kontynuujemy nasz mini przewodniczek! 

Dzisiaj przeczytacie o NNKT i witaminie A.


Tłuszcze są bardzo istotne w naszej diecie, również pod kątem kondycji skóry. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, a także podzielić je ze względu na różne cechy na przykład ze względu na pochodzenie - zwierzęce i roślinne. Możemy podzielić je również ze względu na ilość wiązań podwójnych, które występują w łańcuch węglowym. Może brzmieć troszczkę skomplikowanie, ale napewno spotkałyście się już z tymi nazwami. Kwasy tłuszczowe nasycone, które nie mają podwójnych wiązań i kwasy tłuszczowe nienasycone. Z tej grupy możemy wyróżnić jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jakie są funkcje tłuszczów? Regulują one równowagę wodno-tłuszczową skóry i utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Razem z tłuszczami możemy zwalczyć szorstkość i chropowatość! Ale ważny jest rodzaj i jakość tłuszczu! Dlatego skupię się dzisiaj na niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych, w skrócie NNKT.


Sprawiają że skóra staje się bardziej elastyczna, nawilżona i nie jest podatna na zaczerwienienia. Wszelkie podrażnienia i rany goją się szybciej. A niedobór NNKT może powodować zwiększoną wrażliwość na zmiany alergiczne i stany zapalne. To gdzie możecie ich szukać? Szczególnie w rybach morskich takich jak łosoś, tuńczyk, sardynka, makrela. Są też w orzechach, nasionach, siemieniu lnianym, jajach i olejach roślinnych. Jednak na szczególnie wyróżnienie zasługuje olej lniany. Czy spożywacie te produkty w codziennej diecie?


Jeśli chodzi o witaminę A to skóra, której brakuje tej witaminy staje się szorstka, sucha i może się też nadmiernie łuszczyć. Jest bardziej podatna na powstawanie wysypek i zaczerwienień. Warto wspomnieć, że niedobór witaminy A sprzyja również powstawaniu zmarszczek. Witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach, przez co gromadzi się w naszym organizmie i nie musimy się bardzo martwić o jej niedobory. Ale gdzie możemy ją znaleźć?


Najwięcej witaminy A jest w podrobach, jednak nie zaleca się ich częstego spożywania. Możemy ją znaleźć w natce pietruszki, marchwi, szpinaku, jarmużu, brokułach, batatach, papryce, morelach, jajach, olejach rybnych (tran), maśle czy mleku.


Praktyczna wskazówka - żeby zadbać o dobrą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, warto dodać do posiłku źródło tłuszczu.